18 червня 2021 Київ, НСК «Олімпійський», вул. Велика Васильківська, 55

13-14 червня відбувся форум громад «На кордонах», організований Фундацією соціальних інновацій «З країни в Україну» з партнерами. Учасники цієї події два дні слухали виступи, спілкувалися зі спікерами, навчалися і розважалися у вигляді 3D-аватарів у спеціально створеному віртуальному просторі.

Ми вирішили розпитати про досвід проведення такої події онлайн і про розробку віртуальної платформи zMEET для заходів у тих, хто забезпечував технологічну реалізацію форуму «На кордонах» – про все розповідає Олексій Мельник, СЕО & Founder ZLab.

Креативний технологічний підхід

— Пандемія COVID-19 зненацька застала не тільки Україну, а й весь світ. У той час, коли більшість українців шукала медичні маски й дезінфектори та починала звикати до нового способу життя, ми усвідомили, який руйнівний вплив карантин матиме на бізнес. І якщо деякі види діяльності можна перенести у віддалений режим, то все, що пов’язано з масовими зібраннями та заходами – події, конференції, фестивалі, концерти тощо – опинилося під загрозою. Так, 17 березня, в перший тиждень карантину в Україні, в нашій компанії народилася платформа zMEET.

З моменту озвучення ідеї ми розуміли дві речі: мусимо створити унікальний досвід для користувачів і зробити це блискавично швидко. Українці і до карантину були знайомі з онлайн-вебінарами та відеоконференціями, а після введення обмежень їхня популярність почала стрімко зростати. Нам не цікаво було змагатися за переповнений ринок, натомість ми винайшли альтернативу, якої ще не бачили ні в Україні, ні, можливо, у світі.

Замість того, щоб надалі ускладнювати механізм відеодзвінків, ми обрали інший шлях і створили платформу, яка наслідує офлайн і намагається його максимально відтворити. Користувач взаємодіє з платформою за допомогою аватару і має можливість вільно рухатись у просторі, у будь-який час пересуватися між подіями, які відбуваються у різних віртуальних приміщеннях, обирати співрозмовників і ще багато іншого – все майже як у реальному житті.

Такий підхід вирішує безліч проблем, пов’язаних з онлайн-спілкуванням, як-от дискомфорт, втома, самотність, відсутність відчуття взаємодії зі співрозмовниками. До того, zMEET не має обмежень щодо кількості учасників і дає змогу проводити по-справжньому масові заходи: конференції, концерти, фестивалі, форуми. Такий формат є надактуальним під час карантину, проте, зважаючи на прискорення діджиталізації, не виключаємо, що він залишатиметься популярним і надалі.

Створити світ за 87 днів

— Сучасний ІТ-девелопмент – це змагання на швидкість. Впевнений, що не тільки ми мали таку ідею, але важливо, що саме ми першими її реалізували. Технічне завдання на перші 2 тижні розробки було написане за 2 години, а демоверсія була готова менш, ніж за місяць. А вже за 87 днів ми провели на zMEET масштабну дводенну віртуальну подію для понад 1,000 учасників – першу в Європі, якщо не у світі. І це все – власними ресурсами, без залучення зовнішніх інвестицій.

Крім того, нам пощастило з партнером для «тест-драйву» zMEET. Хоча більшість агентств, яким ми демонстрували платформу, залишалися в захваті від неї, далі цього справа не йшла. І тільки Денис Блощинський та Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» були готові стати «віртуальними першопроходцями» і створити за допомогою zMEET по-справжньому унікальну подію – форум нової доби «На кордонах».

 

Виступ Дениса Блощинського на форумі очима учасників

Захід став важливою подією у громадському просторі, адже розпочав велику національну дискусію, яка продовжиться і після завершення заходу. Упродовж двох днів обговорювалися питання персональної ідентичності, ідентичності громади та національної ідентичності, теми бізнесу і громади, культури як національної безпеки, освіти та охорони здоров’я. Створене нами віртуальне середовище стало платформою для спілкування понад 1 000 учасників.

 

Фільмування виступу спікерів у студії

На кордонах можливого

— Форум нової доби «На кордонах» став для платформи стрес-тестом у всіх розуміннях. Все відбувалося одночасно на семи локаціях, у різних форматах. У великих «залах» була організована трансляція панельних дискусій, а онлайн-користувачі взаємодіяли з офлайн-спікерами у реальному часі. У менших — спікери самі приходили під аватарами, і дискусія проходила віртуально, але не менш реалістично.

А ввечері відбувся концерт зірок сучасної української музики. Виконавців знімали на сцені і транслювали у віртуальний простір так, щоб в учасників форуму складалося враження особистої присутності на справжньому великому фестивалі.

 

Реперка alyona alyona на віртуальній сцені …

 

… та у реальній студії

Щоб усе це працювало, ми мусили максимально оптимізувати платформу, щоб навіть люди з ноутбуком п’ятирічної давності могли нею скористатися. Наприклад, ми свідомо відмовилися від складної графіки та до останньої хвилини покращували платформу для користувачів з неоптимальним інтернет-з’єднанням.

Але, попри всі виклики, нам це вдалося! Ми пишаємося, що така важлива подія пройшла саме на нашій платформі, і пройшла успішно. Це – квиток до майбутнього сфери масових подій.

 

Віртуальний виступ гурту O.TORVALD

Наше віртуальне майбутнє

— Вже сьогодні маємо план дій на багато місяців наперед. Зокрема, хочемо реалізувати додаткові функції: окремі зони без гравітації, модуль гардеробу, в якому користувач самостійно обиратиме вигляд аватару тощо. Сподіваємося на нові партнерства, адже zMEET – це не лише конференції та форуми. Це й комфортніше та цікавіше довготривале навчання – прекрасна альтернатива телевізійним чи онлайн-трансляціям уроків. Це і концерти, й онлайн-кінотеатри, і віртуальні подорожі – можливості обмежені лише уявою організаторів. Також не виключаємо можливість розробки мобільної версії.

 

Студійний процес супроводу форуму

Залишається і низка викликів. По-перше, платформа потребує додаткової оптимізації та стабілізації, щоб покрити ще більшу частку комп’ютерів і зробити досвід користувачів комфортнішим. Прагнемо додати онбординг та зробити альтернативні серверні рішення для кожного субпродукту, щоб усунути ризик падіння будь-якого з супровідних рішень.

По-друге, виявилося, що український ринок не до кінця готовий до таких продуктів технологічно. Тому, на жаль, в окремих регіонах і локаціях платформа залишатиметься недоступною через слабкий інтернет. Але сподіваємося, що ринок розвиватиметься разом з нами, а zMEET стане популярним місцем для зустрічей як в Україні, так і за її межами.

Організовано зусиллями волонтерів компаній

Спонсори та партнери 2021

Титульний спонсор
Генеральний спонсор
Спонсор Main Stage
Спонсор залу «Інтернет-технології»
Спонсор залу «Майбутнє»
Спонсор залу «Реклама і просування»
Спонсор Міста Майбутнього
Книжковий партнер
Будівельний партнер
Relax-партнер
Автомобільний партнер
Преміальний партнер
з онлайн-маркетингу
Спонсор
Спонсор
Логістичний партнер
Технологічний партнер
Digital-партнер
Інвестиційний партнер
Поліграфічний партнер
Водний партнер
Технічний партнер
Медичний партнер
Партнер розсилки
Cпонсор

Інфопартнери 2021

Генеральний інформаційний партнер