18 червня 2021 Київ, НСК «Олімпійський», вул. Велика Васильківська, 55

Українська економіка і суспільство продовжують потерпати від коронавірусних стресів. До пандемії, яка продовжується у світі й в Україні зокрема, вже долучаються і звичайні сезонні хвороби. Все це не сприяє підвищенню працездатності населення. В умовах карантину тема вакцинації набуває особливої гостроти, про це з’являється все більше суперечливої інформації.

Ми розпитали Станіславу Гапонову, головного менеджера з інфекційного контролю та головного інфекціоніста Медичної мережі «Добробут», про актуальність вакцинування від сезонного грипу, про потенційну появу вакцини від COVID-19 і про те, чи стане саме вона панацеєю від усіх проблем з коронавірусною пандемією.

Про сезонну вакцинацію під час пандемії

— В період пандемії вакцинуватися від грипу потрібно, тому що захворіти одночасно на COVID-19 і грип буде не дуже приємно. Якщо людина щеплена від грипу, то ми розуміємо, що у неї не буде важкого грипу, ускладнень, і тому вона буде більш захищена. COVID-19 і грип мають майже однакові групи ризику: це люди похилого віку, люди з цукровим діабетом і надмірною вагою. Ці категорії населення мають обов’язково бути вакциновані. Для грипу в групі ризику ще є вагітні жінки і діти тому вони також повинні бути вакциновані від грипу, а для COVID-19 — ні.

Як і завжди, зараз не варто робити щеплення, якщо у людини є висока температура, вище ніж 38°. Якщо є виражені катаральні симптоми (симптоми ураження дихальних шляхів — прим. ред.), але вони без температури, то це не є протипоказаннями до вакцинації.

Про ймовірну розробку вакцини від COVID-19 у найближчі 1-1,5 роки

— Скоріш за все, це нереальні строки, оскільки вакцина має бути, в першу чергу, безпечною, а така безпечність досліджується, зазвичай, не менше двох років. Але в таких екстремальних умовах ще ніхто не працював, тому, можливо, вийде за 1-1,5 роки, але раніше точно ні.

Можливо, безпечність потенційної вакцини ми побачимо скоріше: якщо ми будемо спостерігати протягом декількох місяців вакцинованих людей, з ними нічого не відбуватиметься, можна буде подумати, що вакцина вже безпечна. Але вона вважатиметься відносно безпечною, бо ми не знатимемо віддалених наслідків, оскільки ще не мине достатньо часу.

Окрім безпеки, вакцина ще має бути ефективною. Наприклад, ми зараз створимо вакцину, але її ще потрібно спостерігати хоча б рік, а скорше за все, й більше, щоб побачити, чи ефективна вона і протягом якого періоду, щоб зрозуміти, чи взагалі має сенс вводити її людям.

Про вплив вакцини від COVID-19 на пандемію

— Вакцина, коли вона з’явиться, зупинить пандемію. Більш того, до того часу пандемія і сама почне зупинятися. Пам’ятаємо з історії поширення «іспанки», яке тривало півтора роки, і поки більша частина населення не перехворіла, грип не зупинився. Зараз, звісно, населення більше, але десь за той самий період, я думаю, приблизно 60% населення перехворіє і пандемія сама, хоча б частково, зменшиться.

Брати чи ні участь у ранній вакцинації від коронавірусу — це сміливість і відповідальність кожного. Клінічні дослідження препаратів проводяться постійно, і в усіх цих дослідженнях беруть участь добровольці. Я думаю, у випадку з COVID-19 добровольці знайдуться, більш того, на мою думку, їх буде багато серед медичних працівників.

Сьогодні ми ще дуже мало знаємо про цей вірус. Потрібно дослідити, як від нього утворюється імунітет: пожиттєвий або частковий і ненадовго. Від цього й буде залежати організація вакцинації.

Є ж деякі вірусні інфекції, які мають пожиттєвий імунітет. До прикладу, кір. Якщо людина зробила щеплення і її організм відповів на це щеплення (є ще такий нюанс), або якщо людина перехворіла на кір, то вона вже не захворіє вдруге на цей вірус. Як буде поводитися коронавірус, ми наразі не знаємо, тривають дослідження.

Я чула, що найбільші фармацевтичні компанії, які займають серйозними препаратами (серед них американська компанія MSD, Pfizer та ін.), працюють зараз над вакциною від COVID-19, але строків вони не називають.

Про ставлення до вакцинації в Україні

— Ситуація з антивакцинаторами в Україні зараз приблизно така ж, як і у всьому світі. З моїх спостережень за пацієнтами я б навіть сказала, що на сьогодні хвиля антивакцинаторського руху зменшилась. Цьому, думаю, «посприяв» і коронавірус також.

Те покоління, яке зараз живе, ще не бачило такої пандемії. Навіть старше покоління вже практично не застало пандемію іспанського грипу на початку минулого століття, а відтоді такої ситуації не було. Тепер прийшло розуміння, що інфекція це страшно. До цього було розуміння, що вакцина це страшно, а інфекція пройде повз тебе. А тепер усі бачать, що вона не проходить, і це спонукає вакцинуватись.

Почали більше вакцинуватися, в тому числі й дорослі, не тільки від сезонного грипу, але й від інших інфекцій: дифтерії, правцю, кору тощо.

Про те, що навіть ефективніше за вакцини

— Не варто песимістично акцентувати на тому, що вакцини найближчим часом не буде і пандемія не закінчиться. Знову ж таки, «іспанка» у 1918-1920 роках закінчилась і без вакцинації. Тобто, перехворіла більша частина людей і пандемія скінчилась.

Хочу зазначити, що вакцини не є панацеєю. Буде дуже добре, якщо винайдуть безпечну й ефективну вакцину, але справжньою перемогою буде те, що люди слідкуватимуть за своїм здоров’ям. Саме це забезпечить ефективну протидію організму коронавірусній інфекції.

Ми спостерігаємо, що молоді фоново здорові люди переносять хворобу досить легко, нічого катастрофічного у цьому немає. Натомість у нашій лікарні зараз лежать пацієнти з важкою формою, і з них 90% — це люди з надмірно вагою. З цих людей 80% — це люди з цукровим діабетом або предіабетом, які частіше за все не знають, що у них підвищений цукор, бо вони ніколи не обстежувались.

Якщо люди навіть просто почнуть позбуватися зайвої ваги, ризик захворіти на важку форму COVID-19 знизиться. Мені дуже подобається зараз гасло мережі спортзалів: «Починай, щоб жити». Це правильний і здоровий підхід.

Організовано зусиллями волонтерів компаній

Спонсори та партнери 2021

Титульний спонсор
Генеральний спонсор
Спонсор Main Stage
Спонсор залу «Інтернет-технології»
Спонсор залу «Майбутнє»
Спонсор залу «Реклама і просування»
Спонсор Міста Майбутнього
Книжковий партнер
Будівельний партнер
Relax-партнер
Автомобільний партнер
Преміальний партнер
з онлайн-маркетингу
Спонсор
Спонсор
Логістичний партнер
Технологічний партнер
Digital-партнер
Інвестиційний партнер
Поліграфічний партнер
Водний партнер
Технічний партнер
Медичний партнер
Партнер розсилки
Cпонсор

Інфопартнери 2021

Генеральний інформаційний партнер